زایمان طبیعی

زایمان طبیعی
0 ۷۴

زایمان طبیعی
از آغاز بارداری تا پایان حاملگی، پر از انتخاب های شخصی است. هنگامی که زمان خوشامدگویی به فرزندتان فرا برسد، اگر می خواهید که در هنگام تولد فرزندتان به هوش باشید و آغوش گرمتان را پذیرای وجودش کنید، زایمان طبیعی گزینه مناسبی برای شما است. اما زایمان طبیعی واقعا به چه معناست و آیا شما شرایط لازم برای آن را دارید؟ پس بهتر است درباره مزایا و ریسک های زایمان طبیعی بیشتر بدانید، تا بتوانید آگاهانه درباره نحوه زایمانتان تصمیم بگیرید.

زایمان طبیعی چیست؟
زایمان طبیعی می تواند معنای متفاوتی برای افراد مختلف داشته باشد. برخی از مادرها تصور می کنند که زایمان طبیعی، وضع حمل از طریق کانال زایمان است حتی اگر مداخله های پزشکی زیادی مانند داروهای تسکین دهنده درد یا دارو های تسریع کننده زایمان به کار روند. در حالی که زایمان طبیعی برای برخی دیگر از زنان به معنای وضع حمل و تحمل درد زایمان بدون استفاده از هیچ گونه داروی مسکن و بدون هرگونه مداخله پزشکی است.
تعریف زایمان طبیعی از دید متخصصان زنان چیزی بین این دو تعریف است. با این تعریف، پزشکان در انتخاب میزان استفاده از خدمات پزشکی در هنگام وضع حمل زنان آزادی عمل بیشتری دارند. این حرف به این معنی است که در صورتیکه بیمار نیاز به استفاده از داروهای مختلف را در حین زایمان طبیعی داشته باشد، پزشک می تواند در صورت لزوم از آنها استفاده کند. در حقیقت، در تعریف ما ایرانیها، زایمان طبیعی در مقابل زایمان سزارین قرار دارد که این روزها در جوامع صنعتی محبوبیت زیادی یافته است. در زایمان طبیعی برخلاف سزارین که یک عمل جراحی محسوب می شود، سعی در به حداقل رساندن مداخلات پزشکی به خصوص استفاده از مداخلات جراحی و بیهوشی دارد.

معمولا زایمان طبیعی را در حالتهای زیر پیشنهاد نمی دهیم:
چندقلو باردار بودن
عدم تحمل درد شدید
عفونت با استرپتوکوک گروه B
تحمل دیگر عوارض بارداری مانند دیابت بارداری یا مسمومیت بارداری
زودرس بودن یا کمتر از 37 هفته باردار بودن در زمان زایمان (بیشتر بخوانید: روشهای پیشگیری از زایمان زودرس)
اضافه وزن داشتن یا افزایش وزن شدید در زمان بارداری
قرار داشتن جنین در وضعیت بریچ یا نشسته.

 

مزایای زایمان طبیعی
شما در زایمان طبیعی به جای این که بیهوش بر روی تخت دراز کشیده باشید و لحظه به دنیا آمدن فرزندتان را از دست بدهید، از بدن و غرایزتان به طور کامل آگاه هستید و از آنها برای تسریع زایمان استفاده می کنید. این کار موجب می شود که احساس قدرت و کنترل در طی روند زایمان داشته باشید. اگر شما این مسیر را انتخاب کنید، احتمال درد و ناراحتی را به عنوان بخشی از روند زایمان پذیرفته اید. اما با آمادگیهای مناسب قبل از زایمان، اغلب زنان از انتخاب زایمان طبیعی بسیار راضی خواهند بود.
از دیگر مزایای زایمان طبیعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• بیشتر تکنیک های زایمان طبیعی غیر تهاجمی هستند، بنابراین احتمال وقوع آسیب یا اثرات جانبی برای شما یا فرزندتان بسیار کم خواهد بود.
• در زایمان طبیعی، احتمال موفقیت در تغذیه با شیر مادر بیشتر خواهد بود. مطالعات نشان داده اند که برقراری تماس پوستی بین مادر و نوزاد پس از تولد در برقراری رابطه عاطفی بین آنها موثر است. این رابطه می تواند تغذیه با شیر مادر را آسان تر کند و همچنین خواب، وزن گیری و رشد مغز نوزاد را بهبود بخشیده و در عین حال میزان گریه نوزاد را کاهش می دهد.
• در این نوع از زایمان، شما می توانید حرکت کنید و راه بروید. بسیاری از زنان توانایی حرکت کردن و راه رفتن را روشی برای غلبه بر درد می دانند. البته اگر از بی حسی اپیدورال استفاده کنید، مجبورید که در تخت بمانید.
• وضع حمل بهتری خواهید داشت. مطالعات نشان داده اند که اگرچه بی حسی اپیدورال در تسکین درد بسیار موثر است، اما به طور متوسط زمان وضع حمل را به میزان یک ساعت در زنان در طی نخستین زایمان و 16 دقیقه در مادرانی که بیش از یک زایمان داشته اند، افزایش می دهد. عدم استفاده از مسکن موجب می شود که اصلا دچار بی حسی نشوید و راحت تر بتوانید حرکت کنید و زایمان سریع تری داشته باشید.

 

 

دکتر فاطمه آذرمه جراح و متخصص زنان

مطب ونک : میدان ونک – ملاصدرا – شیراز شمالی – کلینیک غرب – پلاک 185
شماره مطب: 88607885-021
شماره مطب: 09109840447

 

دکتر فاطمه آذرمه متخصص زنان میدان ونک | دکتر زنان میدان ونک | پزشک زنان میدان ونک | متخصص خوب زنان میدان ونک | دکتر زنان خوب میدان ونک | پزشک زنان خوب ونک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.