سرطان زنان

سرطان زنان
0 ۳۸

سرطان دهانه رحم

سرطان اندومتر یا سرطان دهانه‌ی رحم، نوعی سرطان است که در رحم بروز می‌کند. سرطان دهانه‌ی رحم در لایه‌ای از سلول‌های تشکیل‌ دهنده‌ی پوشش داخلی حفره‌ی رحمی (اندومتریوم) به وجود می‌آید. سرطان دهانه‌ی رحم را گاهی سرطان رحم می‌نامند. انواع دیگری از سرطان نیز می‌توانند در رحم ایجاد شوند، مانند سارکوم رحم، اما میزان شیوع آن کمتر از سرطان دهانه‌ی رحم می‌باشد. سرطان دهانه‌ی رحم اغلب در مراحل ابتدایی تشخیص داده می‌شود زیرا سبب خونریزی‌های مکرر و غیرعادی از واژن می‌گردد که این علائم زنان را بر آن می‌دارد تا فوراً به متخصص مربوطه مراجعه کنند. اگر سرطان دهانه‌ی رحم به‌ موقع تشخیص داده شود، اغلب با برداشتن رحم به روش جراحی، این نوع سرطان درمان خواهد شد.

سرطان تخمدان

چندین نوع سرطان تخمدان مختلف وجود دارد که همگی از سلول‌های بافت تخمدان آغاز می‌شوند. در اغلب موارد، سرطان از سلول‌های اپیتلیوم یا غشای داخلی تخمدان شروع می‌شود. انواع سرطان تخمدان عبارتند از: سرطان غشار اپیتلیال (سلول‌های سطح داخلی تخمدان)، لوله‌ی فالوپ و پریتونئال اولیه (غشایی در داخل شکم که بسیاری از ساختارهای داخلی شکم را پوشش می‌دهد). همچنین مفهوم دیگری به نام تومور بدخیم بالقوه وجود دارد. این تومورها برخی از ویژگی‌های میکروسکوپی سرطان بدخیم را دارند اما مانند سرطان‌های معمولی گسترش پیدا نمی‌کنند. دو نوع دیگر از سرطان تخمدان نیز وجود دارد که کمتر شایع هستند. این دو نوع عبارتند از سرطان سلول‌های بنیادی و سرطان طناب جنسی استرومال.

سرطان سینه و پستان

سرطان سینه و پستان، پس از سرطان پوست، شایع‌ترین نوع سرطان در میان زنان است. سرطان سینه زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های بافت سینه تغییر کرده و شروع به تکثیر نمایند. این سلول‌های غیرعادی معمولا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و تومور را تشکیل می‌دهند. هنگامی که این سلول‌های غیرطبیعی از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی بدن، مجموعه‌ای از رگ‌ها و گره‌ها که در بدن به مبارزه با عفونت می‌پردازند، به سایر نقاط بدن هجوم می‌برند؛ تومور تشکیل‌شده یک تومور سرطانی است. هنگامی که متخصص زنان و زایمان یا بیمار وجود توده یا برجستگی‌های غیرعادی را شناسایی می‌کنند، یا در ماموگرافی وجود آنها ثابت می‌شود. یا در معاینات متداول وجود توده تایید می‌شود می‌توان از روش‌های مختلف برای ارزیابی احتمال سرطان سینه استفاده کرد. کمتر پیش می‌آید که بیمار از وجود توده، قرمزی، یا تورم زیر بغل خود آگاه باشد.

 

 

 

دکتر فاطمه آذرمه جراح و متخصص زنان

مطب ونک : میدان ونک – ملاصدرا – شیراز شمالی – کلینیک غرب – پلاک 185
شماره مطب: 88607885-021
شماره مطب: 09109840447

 

دکتر فاطمه آذرمه متخصص زنان میدان ونک | دکتر زنان میدان ونک | پزشک زنان میدان ونک | متخصص خوب زنان میدان ونک | دکتر زنان خوب میدان ونک | پزشک زنان خوب ونک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.