ناباروری زنان

ناباروری زنان
0 ۶۴

علت و درمان تخصصی ناباروری در زنان

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی کامل از ناباروری، علل و روشهای درمان آن به شما ارائه کنیم. این مطلب، به مرور و درطول زمان، تکمیل و اطلاعات جدید به آن اضافه می شود.

ناباروری چیست؟
ناباروری به عدم توانایی باردار شدن پس از داشتن یک سال رابطه جنسی (بدون استفاده از روشهای پیشگیری) گفته می شود. از آنجایی که باروری در زنان به مرور با افزایش سن کاهش می یابد، برخی پزشکان، زنان بالای 35 سالی را که پس از 6 ماه رابطه جنسی بدون محافظ موفق به باروری نشده اند، دچار ناباروری دانسته و اقدام به مداوای آنها می کنند. زنانی که دچار ناباروری هستند، معمولا جهت درمان به متخصص زنان مراجعه می کنند.
دوستان توجه کنید که هیچ چیز در پزشکی، صد در صد نیست و به همین خاطر درمان ناباروری حتی در سنین بالاتر هم امکان پذیر است.

برای باردار شدن چه اتفاقی باید در بدن زنان بیفتد؟
اگر بخواهیم ساده و خلاصه بگوییم، بارداری نتیجه فرایندی است که چند مرحله دارد.
برای باردار شدن
• بدن زن باید تخمکی را از یکی از تخمدان هایش آزاد کند (تخمک گذاری)
• اسپرم مرد باید در طی مسیر به تخمک متصل شود (لقاح)
• تخمک بارور باید از طریق لوله رحمی وارد رحم شود.
• تخمک بارور شده باید به دیوار رحم متصل شود (لانه گزینی).
ناباروری می تواند در اثر مشکلی در یک یا تعدادی از این مراحل رخ دهد.

آیا در ناباروری همیشه مشکل از جانب زنان است؟
خیر. ناباروری همواره مشکل زنان نیست. هم مردان و هم زنان ممکن است در این مشکل سهیم باشند.
بسیاری از زوج ها درگیر ناباروری هستند و برای باردار شدن تلاش می کنند اما اغلب تصور می شود که این مشکل از طرف زنان است که البته این تصور اشتباه است. در حقیقت به این دلیل که فرایند بارداری در بدن زنان صورت می گیرد، از گذشته به اشتباه انگشت اتهام به سمت زنان بوده است. بد نیست که بدانید در ایران، آمار ناباروری در میان مردان بیشتر از زنان است و طبق آمار مراجعین به کلینیک ها و بیمارستانها، 60% ناباروری ها مربوط به مردان بوده است.

علت اصلی ناباروری در زنان چیست؟
زنان برای باردار شدن نیازمند عملکرد صحیح تخمدان ها، لوله های رحمی و رحم هستند. شرایط تاثیرگذار بر یکی از این اندام ها می تواند در ناباروری زنان سهیم باشد. برخی از این شرایط در ادامه آورده شده اند و با استفاده از آزمایشات متفاوتی قابل ارزیابی هستند.

مشکلات تخمک گذاری رایج ترین دلیل ناباروری در زنان است. تخمک گذاری در واقع آزادسازی ماهیانه یک تخمک است. در برخی موارد، زنان هرگز تخمک آزاد نمی کنند، در حالی که در دیگر زنان، تخمک ها تنها در طی برخی چرخه های قاعدگی آزاد می شوند.
اختلالات تخمک گذاری ممکن است ناشی از موارد زیر باشند:
• نارسایی زودرس تخمدان: در این حالت، عملکرد تخمدان ها پیش از رسیدن زنان به سن 40 سالگی متوقف می شود که به آن یائسگی زودرس هم گفته می شود.
• PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک): در این اختلال، عملکرد تخمدان ها غیر طبیعی است. همچنین فرد دارای سطح آندروژن (هورمون های مردانه) بالایی است. حدود 5 تا 10 درصد زنان در سنین باروری از این مشکل رنج می برند. این بیماری همچنین سندرم استین-لونتال نامیده می شود.
• هایپرپرولاکتینمی (بالا بودن سطح پرولاکتین): اگر سطح پرولاکتین فرد بالا باشد و شخص، باردار یا در حال شیردهی نباشد، این مورد می تواند بر تخمک گذاری و ناباروری تاثیرگذار باشد.
• کیفیت پایین تخمکها: تخمک هایی که آسیب دیده اند یا دچار اختلالات ژنتیکی هستند، نمی توانند منجر به بارداری شوند. هرچه سن زنان بیشتر باشد، ریسک این مورد بالاتر است.
• پرکاری غده تیروئید
• کم کاری غده تیروئید
• برخی بیماری های مزمن مثل ایدز یا سرطان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.